۱۳۹۶/۰۲/۱۳
وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد؛

رویکرد وزارت راه و شهرسازی درباره بافت‌های تاریخی، بازآفرینی شهری است

وزیر راه و شهرسازی در کانال تلگرامی خود رویکرد وزارت راه و شهرسازی را در رویارویی با محدوده بافت‌های تاریخی - فرهنگی شهرها که بازآفرینی شهری است، با خوانندگان به اشتراک گذاشت.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، به دنبال برگزاری دومین جلسه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در سال ۹۶، رویکردهای کلی حفاظت و احیای محدوده‌های تاریخی- فرهنگی با حضور وزیر راه و شهرسازی در ۱۳ بند و هفت بخش به تصویب رسید. در همین راستا نیز وزیر راه و شهرسازی در نوشته‌ای در کانال تلگرامی خود مطالب زیر را به اشتراک گذاشت: در آبان‌ماه سال ۹۴ محدوده بافت تاریخی ۱۶۸ شهر ایران به تصویب شورای عالی معماری و شهرسازی رسید. نکته جالب توجه برای من وجود این تعداد شهرتاریخی که واجد بافت‌های با ارزش هستند نشان از زنده بودن تمدن ایران‌شهری است. باید همت کنیم و کارکرد این بافت‌ها را با حفظ هویت‌شان با جریان زندگی جدید همساز نماییم.
در این ارتباط دو رویکرد افراط و تفریطی وجود دارد:
  • رویکرد سوداگرانه که در اندیشه تخریب و نوسازی آنها است. من این نگاه را استالینیستی می‌نامم. البته در بازار مکاره مستعلات و مدیریت شهری تجارت پیشه‌ای چون تهران و مشهد هواخواه جدی دارد و نتیجه آن نیز از بین رفتن بخش عظیمی از آثار با ارزش  فرهنگی و تاریخی تهران و مشهد در همین دو دهه است.
  • رویکرد دیگر، نگاه حفاظتی مینیاتوری است. در این نگاه، در عمل تک بنا، کانون توجه و بافت در حاشیه قرار می‌گیرد، به دلیل  عدم سازگاری راه حل با اندازه مساله، در عمل کارایی لازم را ندارد و افراد ذی‌نفع در برابر آن مقاومت می‌کنند.
  • رویکرد مورد حمایت وزارتخانه بازآفرینی شهری است که با حفظ ساختار و هویت شهری و معماری بافت‌های تاریخی، کارکرد آن‌ها را با زندگی امروزی سازگار می‌نماییم و فضا و ساختمان‌های عمومی را هدف قرار می دهیم. بدین‌ترتیب، بجای اجبار برای حفظ آن‌ها، با ارتقای سطح و منزلت اجتماعی آن‌ها، عملا اشتیاق برای تداوم سکونت و بازگشت به آن‌ها را در دل ساکنان فراهم آوریم.
  • برای ما شهر به مفهوم تمدن، تاریخ، نوع تفکر، هویت، زندگی و نشاط و شادابی است، بنابراین، نمی‌توانیم از این بافت‌ها به سادگی چشم بپوشیم زیرا ما با آن‌ها معنی می‌شویم، در عین حال، به ناسازگاری آن‌ها با زندگی امروزین نیز آگاهیم. لذا، راهکار را در بازآفرینی می‌بینیم.


منبع : پرتال سازمانی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۲۰۳
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

  
محمدرضا اخوان عبداللهیان
محمدرضا اخوان عبداللهیان
مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی

نظرشما در مورد پرتال اداره کل راه و شهرسازی استان خراسان رضوی چیست؟
منوی اصلی
خدمات الكترونيك
نظرسنجی
اولین نمایشگاه تخصصی بین المللی مسکن و ساختمان با رویکرد سلامت ایمنی و محیط زیست - ۱۰-۱۲دیماه ۱۳۹۶
اولین جشنواره نشان طلاییHSE ا ۱۰ تا ۱۲دیماه ۱۳۹۶
دومین نمایشگاه حمل و نقل و صنایع وابسته - ۲۶-۲۸ آذرماه ۱۳۹۶
یازدهمین کنگره بین المللی مهندسی عمران- ۱۸-۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
نسخه اولیه کتاب دیجیتال فرصت های سرمایه گذاری استان منتشر شد

تصاویر
همایش ها و اطلاعیه ها