۱۳۹۶/۰۱/۳۰
مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی:

برگزاری جلسات همفکری ماهانه دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان با دفاتر نظام مهندسی کشور مراکز استان ها / ایجاد بستر همفکری و انسجام در راستای ارتقای خدمات مهندسی ساختمان در کشور

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی از برگزاری جلسات همفکری ماهانه دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان با دفاتر نظام مهندسی کشور مراکز استان ها در راستای ایجاد بستر مناسب برای همفکری و انسجام در راستای ارتقای خدمات مهندسی ساختمان در کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی، حامد مانی فر در اولین نشست منطقه ای هم اندیشی دفتر مقررات ملی ساختمان و دفاتر سازمان نظام مهندسی در ادارات کل راه و شهرسازی کشور که در مشهد مقدس برگزار شد، با اعلام این مطلب افزود: همه تلاش ما در معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی این است که بتوانیم کاری منسجم و همفکری دقیقی را انجام دهیم تا همه کشور از این انسجام بهره مند شوند و مجموعه مهندسی بتواند بهترین فعالیت را بر اساس این انسجام داشته باشد.

وی اضافه کرد: 31 استان فعالیت های دفاتر نظام مهندسی را در سطح کشور انجام می دهند و حتی اگر هر کدام از این دفاتر ماهانه یک تجربه جدید داشته باشند عملا ما در ماه بیش از 30 تجربه و دستاورد جدید در حوزه بازدهی بیشتر عملکرد مهندسان ساختمان در کشور خواهیم داشت و به نظر من اگر می خواهیم در این حوزه موفق تر باشیم باید داشته های خود و دستاوردهای جدید را با هم به اشتراک بگذاریم. هدف کلی از این جلسات هم انسجام بخشی کلی است.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: این نشست های هم اندیشی بهترین راه برای بهره برداری از پتانسیل کشور و تجارب استان ها که در این حوزه تجربه های متفاوت و مفیدی دارند، می باشد زیرا هر استان حداقل یک تجربه متفاوت دارد و اگر همین تجربیات یکی شود و در جایی به هم منتقل شود، می تواند بهترین راه برای ارتقای سطح علم و داشته های مهندسی گردد.

وی با بیان اینکه در دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی تلاش ما این است که دفاتر نظام مهندسی در ادارت کل راه و شهرسازی استان ها بر روی اجرای هر کدام از تجربیات جدید سایر استان ها متمرکز شوند، توضیح داد: در راستای همین هدف دبیرخانه هایی از همایش های مرتبط با علوم مهندسی ساختمان در اکثر استان های کشور طی چند سال اخیر راه اندازی شده که همین دبیرخانه ها نیز می توانند هر کدام در نشر و اعلام رویکردها و تجربیات جدید موثر باشند.

مانی فر با اعلام اینکه به دنبال تجدیدنظر و اعمال اصلاحاتی در دستورالعمل های بخش نظارت و آموزش هستیم، اظهار داشت: این امور حتما باید با مشارکت و همفکری استان ها انجام شود، پیش نویس اولیه طرح تحول آموزش تهیه شده و به محض اینکه به جمع بندی و اشتراکات لازم برسیم برای دفاتر سراسر کشور نیز ارسال خواهد شد.

وی حضور در بافت های تاریخی و با ارزش را از دغدغه های وزارت راه و شهرسازی عنوان کرد و گفت: بخشی از جامعه که می تواند بر این خواسته تاثیر مستقیم بگذارد جامعه مهندسانی هستند که بر روی بافت های ناکارآمد، فرسوده و تاریخی شهری فعالیت می کنند و باید در این راستا از تجربیات این گروه بیشترین استفاده را ببریم.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی یکی از مشکلات عمده حوزه آموزش مهندسان ساختمان را نبود محتوا و متد آموزشی یکپارچه و متحد عنوان کرد و افزود: ما تا امروز به یک محتوای آموزشی یکپارچه نرسیده ایم و اگر به عنوان مثال 60 استاد در دفاتر نظام مهندسی کشور داشته باشیم، مهندسان با 60 متد آموزشی متفاوت آموزش می بینند.

وی ایجاد بانک اطلاعا یکپارچه ساختمان را از دیگر اهداف دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی عنوان کرد و گفت: در این راستا هم در حال تنظیم مدیریت اطلاعات ساختمان هستیم و در صددیم این مسئله را در کل کشور اجرایی کنیم که البته مقدمه و زمینه اصلی اجرای این موضوع داشتن اطلاعات کافی از تمام کشور است و در این راستا مراکز و تمامی دفاتر نظام مهندسی کشور باید همکاری کافی را داشته باشند.

مانی فر از برنامه ریزی برگزاری 4 همایش مربوط به ساختمان برای 4 استان کشور در 4 موضوع متفاوت در سال جاری خبر داد و عنوان کرد: امیدواریم با برگزاری این همایش ها خروجی مورد نظر و مفیدی داشته باشیم تا جامعه مهندسی کشور با اجرای این دستاوردها، به سطحی بالاتر از نظر علمی و عملی ارتقا یابد.

وی با تاکید بر اینکه باید ملاک عملکرد و مدیریت در تمامی بخش های نظام مهندسی، قانون و تمکین به مقررات ملی ساختمان و قوانین نظام مهندسی باشد، بیان کرد: ما باید به گونه ای عمل کنیم که همه نظام مهندسی را مرجع رسیدگی و اطلاع از قواعد و قوانین ساختمانی و ساخت و ساز بدانند.

 


منبع : پرتال سازمانی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۳۰۱
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

  
محمدرضا اخوان عبداللهیان
محمدرضا اخوان عبداللهیان
مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی

نظرشما در مورد پرتال اداره کل راه و شهرسازی استان خراسان رضوی چیست؟
منوی اصلی
خدمات الكترونيك
نظرسنجی
فراخوان شرکت در دومین همایش جایزه دادمان-مهلت ارسال آثار تا۳۰ دیماه-زمان برگزاری همایش: ۱۶ اسفندماه۹۶
یازدهمین کنگره بین المللی مهندسی عمران- ۱۸-۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
نسخه اولیه کتاب دیجیتال فرصت های سرمایه گذاری استان منتشر شد

تصاویر
همایش ها و اطلاعیه ها