۱۳۹۶/۰۱/۳۰
مدیرکل دفتر سازمان های مهندسی و تشکل‌های حرفه ای وزارت راه و شهرسازی عنوان کرد:

اصلاحات ساختاری در قوانین و مقررات ساختمان داریم / روش ها و سیاست های مختلفی را برای ارتقای مهندسی در نظر گرفتیم

مدیرکل دفتر سازمان های مهندسی و تشکل‌های حرفه ای وزارت راه و شهرسازی از اعمال اصلاحات در قوانین و مقررات ساختمان کشور در راستای ارتقای سطح مهندسی ساختمان و دانش مهندسان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی، منوچهر شیبانی اصل در اولین نشست منطقه ای هم اندیشی دفتر مقررات ملی ساختمان و دفاتر سازمان نظام مهندسی در ادارات کل راه و شهرسازی کشور که در مشهد مقدس برگزار شد، با اعلام این مطلب افزود: امروز در مشهد اولین نشست منطقه ای کشور در دفتر توسعه مهندسی ساختمان و مدیران نظام مهندسی کشور را داریم که شامل 6 استان شرقی و مرکزی کشور می شود.

وی با اشاره به اعمال تقسیمات کشوری در حوزه دفاتر نظام مهندسی در ادارات کل راه و شهرسازی استان ها، اظهار داشت: طبق تصمیم دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی کشور قرار بر این شد که کشور به مناطقی در حوزه دفاتر نظام مهندسی ساختمان تقسیم شود که به 5 منطقه تقسیم شد.

مدیرکل دفتر سازمان های مهندسی و تشکل‌های حرفه ای وزارت راه و شهرسازی اضافه کرد: بر اساس این برنامه ریزی، نشست های ادواری و ارتباطات مستمر و موثر بیشتر از گذشته میان دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارتخانه با دفاتر نظام مهندسی و مدیریت های مسکن و ساختمان ادارات کل برقرار شود.

وی با بیان اینکه مناظق تعریف شده در چارت جدید می توانند باعث ارتباط بیشتر و بهتر استان ها با وزارتخانه شوند، افزود: زحمات زیادی برای برنامه ریزی و به ثمر نشستن طرح تقسیم بندی های جدید کشور کشیده شد و امروز با برگزاری اولین جلسه در مشهد مقدس شاهد به ثمر نشستن این زحمات هستیم.

شیبانی اصل از اعمال اصلاحات ساختاری در قوانین و مقررات ملی ساختمان خبر داد و گفت: این اصلاحات شامل اصلاح قوانین و مقررات ساختمان، ارتقا و بهبود ضوابط اجرایی و شیوه نامه ها و ضوابط موجود در حوزه ایمنی ساختمان می شود.

وی با اعلام اینکه امسال عمده انرژی ما باید به رسیدگی به اخلاق مهندسی و ساماندهی این موضوع معطوف شود، خاطرنشان کرد: متاسفانه اخلاق حرفه ای مهندسی بسیار آسیب دیده و تمامی نمایندگی ها و دفاتر نظام مهندسی باید به این موضوع تمرکز بیشتری داشته باشند، باید همه تلاش کنیم این مسئله بهبود پیدا کند، همه اعضای جامعه مهندسی کشور از این موضوع ناراحتند و ما در راستای برطرف کردن این مشکل در سال 96 اهتمام ویژه ای خواهیم داشت.

مدیرکل دفتر سازمان های مهندسی و تشکل‌های حرفه ای وزارت راه و شهرسازی از اعمال تحولات اساسی و ارتقای سطح دانش و کارایی مهندسان در سال 96 خبر داد و بیان کرد: در این راستا روش ها و سیاست های مختلفی در نظر گرفته ایم که از جمله می توان به بحث کارآفرینی اشاره کرد.

وی با تاکید بر اینکه حمایت هدایت و نظارت از وظایف اصلی دفاتر نظام مهندسی است، اظهار داشت: امروز زمان آن رسیده که مهندسان با تعهد کامل و دانش کافی و تسلط تمام، مسوولیت امضایی که در پروژه های عمرانی می زنند را قبول کرده و با اطمینان تمام از تخلفات جلوگیری کنند.

شیبانی اصل از برگزاری بیش از 100 جلسه با دفاتر و گروه های مهندسی سراسر کشور طی سال گذشته خبر داد و افزود: این جلسات خوشبختانه در سال گذشته بازدهی نسبتا خوبی داشت اما امسال با اصلاحاتی که در قوانین و مقررات در نظر گرفته ایم در صدد اعمال تحولات در حوزه اخلاق حرفه ای مهندسی ساختمان هستیم.

وی با اشاره به تدوین شیوه نامه نظام پیشنهادات نظام مهندسی ساختمان، بیان کرد: برخی از بی اخلاقی ها در جامعه مهندسی ساختمان، به دلیل عدم وجود نظام پیشنهادات است که در آیین نامه مشخص شده اما شیوه نامه ای برای آن وجود نداشت که آن را هم تدوین کرده ایم و امیدواریم امسال اجرا شود تا شاهد تاثیرات آن در جامعه مهندسی و ارتقای خدمات مهندسی ساختمان کشور باشیم.


منبع : پرتال سازمانی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۲۹۷
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

  
محمدرضا اخوان عبداللهیان
محمدرضا اخوان عبداللهیان
مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی

نظرشما در مورد پرتال اداره کل راه و شهرسازی استان خراسان رضوی چیست؟
منوی اصلی
خدمات الكترونيك
نظرسنجی
فراخوان شرکت در دومین همایش جایزه دادمان-مهلت ارسال آثار تا۳۰ دیماه-زمان برگزاری همایش: ۱۶ اسفندماه۹۶
یازدهمین کنگره بین المللی مهندسی عمران- ۱۸-۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
نسخه اولیه کتاب دیجیتال فرصت های سرمایه گذاری استان منتشر شد

تصاویر
همایش ها و اطلاعیه ها